Algjebra

Shaska, T. (2018) Algjebra. Albanian Institute of Mathematics, Albania. (Unpublished)

[img]
Preview
Text (Pdf)
algjebra.pdf - Draft Version

Download (1MB) | Preview

Abstract

Ky libër eshte nje hyrje ne algjebren abstrakte per studentet e degeve te matematikes. Mund te perdoret me sukses edhe per studentet e degeve te tjera si shkencave kompjuterike, inxhinjerise elektrike, teorise se komunikacineve, etj. Algjebra abstrakte eshte jo vetem nje nga deget me te bukura dhe me klasike te matematikes, por edhe nje nga deget me aktive te saj. Sot algjebra abstrakte ka aplikime ne fusha te ndryshme te shkences, industrise, dhe ekonomise, si per shembull në teorine e komunikimeve dixhitale, teorine e kodeve, kriptografi, sistemet financiare, robotike, pervec aplikimeve te fiziken teorike, kimi, biomatematike, etj. Libri është ndarë në katër pjesë, në teorinë e grupeve, unazave, moduleve, dhe teorinë e fushave.

Item Type: Book
Subjects: Q Science >
Divisions: Engineering, Science and Mathematics
Depositing User: Editor Risat
Date Deposited: 14 Sep 2018 20:07
Last Modified: 14 Sep 2018 20:07
URI: http://repo.risat.org/id/eprint/338

Actions (login required)

View Item View Item